Przecinarka taśmowa do metalu jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakładach zajmujących się obróbką detali metalowych. Istnieje kilka rodzajów takich przecinarek, które różnią się nieco pomiędzy sobą sposobem pracy i obsługą. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Zasadnicze elementy konstrukcyjne przecinarki taśmowej
Aby zrozumieć różnice, pomiędzy różnymi typami przecinarek taśmowych, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co je łączy. Zasadniczy schemat budowy przecinarki jest w każdym przypadku podobny. Najważniejszym elementem jest elastyczna, metalowa taśma tnąca. Taśma rozpięta jest na sztywno pomiędzy dwoma kołami napędowymi. Całość, wraz z jednostką napędową, umieszczona jest na ruchomej ramie, która z kolej połączona jest z korpusem urządzenia. Zaletą przecinarek taśmowych jest połączenie dużej precyzji i szybkości pracy. Dość duży jest zakres wielkości obrabianych przy pomocy takich przecinarek detali.
Przecinarki taśmowe rodzaje
Zasadniczo przecinarki taśmowe dzieli się na trzy rodzaje – przecinarki ręczne, nazywane również grawitacyjnymi, półautomatyczne i automatyczne. Stopień zautomatyzowania pracy dotyczy tutaj dwóch kwestii – upuszczania ramienia, w którym znajduje się taśma tnąca i podawania obrabianych detali. W każdym z wymienionych rodzajów przecinarek możliwe jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwalają na przykład na cięcie pod kątem.
Przecinarki grawitacyjne i ręczne
W przecinarkach ręcznych ramię tnące opuszczane jest przez operatora ręcznie. Odpowiedni nacisk brzeszczota taśmy tnącej na detal zapewnia w tym przypadku grawitacja. Dla zapewnienia płynnej pracy i stałego nacisku stosuje się tu czasem specjalnie zaprojektowane siłowniki hydrauliczne, które spowalniają ruch ramienia w dół. Dzięki temu przecinarka działa płynnie. Takie przecinarki nazywa się grawitacyjnymi. W ich przypadku operator musi jedynie unieść ramię tnące. Detale podaje się do przecinarki ręcznie. Urządzenia takie stosuje się wszędzie tam, gdzie szybkość pracy nie jest najważniejsza, liczy się natomiast mobilność. Znajdują one zastosowanie w niewielkich zakładach produkcyjnych, ślusarskich i na placach budowy. Dobrym przykładem takiej przecinarki może być model Bomar Pulldown 160.120G. To niewielkie urządzenie może być łatwo przenoszone, a jego obsługa i konserwacja jest bardzo prosta.
Półautomatyczne przecinarki taśmowe
W półautomatycznych przecinarkach ruch ramienia i podawanie detali napędzane jest hydraulicznie, jednak całością procesu cięcia każdorazowo steruje operator, którego ciągła obecność jest w tym przypadku niezbędna do pracy. Ze względu na relatywnie niewysokie koszty zakupu urządzenia i dużą szybkość pracy przecinarki tego typu sprawdzają się w średniej wielkości zakładach produkcyjnych. Ciekawym przykładem urządzenia w tej kategorii jest przecinarka Bomar Ergonomic 340.278 DGH, która umożliwia cięcie pod kątem w zakresie od -45, do +60 stopni.
Automatyczne przecinarki taśmowe
W największych zakładach obróbki metalu, w których realizuje się zamówienia na duże serie identycznych detali, najlepiej sprawdzają się rozwiązania całkowicie automatyczne. W tym przypadku praca przecinarki jest całkowicie zautomatyzowana, a operator pełni wyłącznie funkcję kontrolną. Przecinarka może działać samodzielnie albo jako część większej linii produkcyjnej. Urządzenie Bomar PROFICUT 275.230 GANC, które dodatkowo zapewnia podwójną szybkość pracy, jest świetnym przykładem przecinarki tego typu.